Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Novinky říjen

Centrální evidence běžných účtů, Policie jde po daních a pojistném, Elektronická evidence tržeb - spropitné, Pozemky kolem domů opět osvobozené od DPH, OSA chce vybírat poplatky i z nových telefonů

Centrální evidence běžných účtů

Senátem byl schválen návrh na zřízení Centrální evidence účtů. Tento registr umožní oprávněným osobám (policii, finančnímu úřadu,..) na základě jednoho dotazu zjistit, ve které bankovní instituci má podezřelý subjekt zřízený účet. Toto by mělo být odpovězeno do 24 hodin. Sytém by měl pomoci i při zajištění výnosů z trestné činnosti, aniž by bylo ohroženo bankovní tajemství. V dnešní době trvá získání odpovědi v řádu dní až týdnů, kdy již ve většině případů stát ztrácí reálnou možnost zasáhnout.

Policie jde po daních a pojistném

Policisté a státní zástupci se učí naplno využívat zákon o trestání firem. Už pátým rokem umožňuje stíhat za zločiny nejen šéfy a majitele společností, ale i celé právnické osoby. Loni se jich k soudu dostalo rekordních 98, o rok dříve to bylo jen 39. Dalších 650 společností policisté minulý rok vyšetřovali, jestli nespáchaly něco trestného. Pro firmy je navíc varovný pohled na jednotlivé souzené případy: plných 42 se týká neodvádění daní nebo zdravotního a sociálního pojištění za zaměstnance. To je jedna z únikových cest, které firmy volí, když se ocitnou v ekonomických problémech: na čas odvody protizákonně stopnou, a když se jim daří lépe, vše doplatí. Jenže úřady po těchto neplatičích jdou a právě zákon o trestání firem jim umožňuje podat trestní oznámení i na celou společnost. Trestným činem je úmyslné krácení daní od 50tis.Kč, pozor, tato hranice je velmi nízká. Policie může stíhat jak fyzické osoby za toto odpovědné, tak i právnickou osobu. Dle dostupných informací finanční úřady v případě předpokladu doměrku nad 50tis.Kč s podezřením na úmysl zkrátit daně dávají neprodleně trestní oznámení a policie je docela těmito podněty zavalena. Ne každý se ovšem před soud, ale těchto podnětů je v současné době dosti. Proto i nás daňové poradce dnes školí na trestní řízení.

Elektronická evidence tržeb - spropitné

Dle daňových zákonů spropitné vždy bylo a je příjmem, který podléhá zdanění (teoreticky). V EET bude nutno evidovat všechny příjmy z podnikání, což spropitné do kapsy zaměstnance není. Jaké tedy mohou nastat situace se spropitným? 1. Jestliže si ho nechává číšník nebo barman, tedy zaměstnanec?! Nic se nemění. Pořád to stejné. Neeviduje se. Což neznamená, že by se nemělo danit. 2. Jestliže je spropitné zákazníkem hrazeno z platební karty, ale majitel pak celou částku zahrne do mezd zaměstnancům? Opět se neeviduje. Tedy nemusí, dobrovolně může. 3. Nechává-li si spropitné plně nebo částečně majitel restaurace? Eviduje se. Ano, tento případ může být v praxi poněkud kostrbatý, protože účtenka za konzumaci už bývá vystavena, ale odpovídá to principu, že to je příjem z podnikání, tedy tržba, která se má evidovat – tedy stvrzenka se dodatečně vystaví a jmenuje spropitné… Ministr financí sám objasnil informace týkající se elektronické evidence tržeb a spropitného tak, že se spropitné do kapsy číšníka evidovat nebude.

Pozemky kolem domů opět osvobozené od DPH

Senát schválil novelu, která může zlevnit bydlení. Převod pozemků okolo domů by měl být opět osvobozen od daně z přidané hodnoty. Ustanovení zákona by se mělo vrátit do loňské podoby, do kdy byl převod pozemků osvobozen od DPH. Zdanění převodu pozemků způsobí dle politiků masové zdražení bydlení. Do konce loňského roku podléhal dani jen převod pozemků pod domem (pokud stavba nebyla starší pěti let), Tento návrh zákona musí ale projít ještě vládou a sněmovnou.

OSA chce vybírat poplatky i z nových telefonů

Tak jako tomu je již u flashdisku, kde se odvání poplatek při nákupu z každého gigabitu, mohl by být tento poplatek započítaný i do ceny mobilního telefonu. Ochranný svaz autorský argumentuje tím, že do mobilu mohou lidé nahrávat umělecká díla, tak jako na flashky. Tyto poplatky nejdou jen OSA ale i dalším kolektivním správcům. Při prosazení zavedení tohoto poplatku by měli kolektivní správci vybrat 1,50 Kč za každý gigabite, který mobil má, nejvýše však 90 korun a to vždy pouze při koupi, jednorázově.

Datum aktuality: 
Čtvrtek, 13. Říjen 2016

Hlavní menu