Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Novinky v daních 2014 - 2015

V čase dovolených nám dovolte seznámit Vás s některými základními novinkami, které pro nás zákonodárci od příštího roku, jako jsou změna sazeb DPH, znovuzavedení slevy pro důchodce a zelené nafty.

Nejzásadnější a největší změnou je plánovaná změna sazeb DPH. Od roku 2015 měla být původně zavedena jednotná sazba DPH ve výši 17,5 %, kterou uzákonila Nečasova vláda v rámci svého daňového balíčku, ovšem současná vláda se rozhodla, tuto sazbu zrušit a naopak místo jedné společné sazby se rozhodla vytvořit ke stávajícím dvěma sazbám 15 % a 21 % třetí sazbu ve výši 10 %, do které se mají ze snížené sazby přesunout léky, zdravotnické potřeby, knihy a tiskoviny. Do dvou let by se měly snížit sazby i u ostatního zboží a to na úroveň sazeb v roce 2012, tedy z 15 % na 14 % a z 21 % na 20 %. Změny se připravují i pro rodiče s dětmi, kterým ministerstvo navrhuje zvýšit daňovou slevu na dítě o 100 korun měsíčně. Ledy se prolomily i v zemědělství a bylo rozhodnuto, že se opět navrátí tzv. „zelená nafta“, kdy bude zemědělcům stát vracet část spotřební daně z nafty. Zelená nafta má zemědělcům kompenzovat spotřební daň za palivo, neboť svými stroji obvykle jezdí mimo silnice, ale spotřební daň je vyměřená hlavně kvůli využívání komunikací. Zemědělcům se má opět vracet 40 procent spotřební daně u motorové nafty a 50 procent u směsné nafty. Další důležitou změnu uvítají především pracující důchodci. Ústavní soud jim totiž vrátil zpět daňovou slevu na poplatníka ve výši 24.070,- Kč, kterou si budou moci uplatnit již za rok 2014. Tak jako každý rok bude změn hodně a to nejen v oblasti daní, ale my jsme pro vás vybrali ty nejdůležitější a ty, o kterých si myslíme, že se dotknou většiny z nás. V příloze tohoto dopisu naleznete pozvánku na náš tradiční podzimní seminář, který pro Vás pořádáme již nekolikátým rokem. Tentokráte akce proběhne 11. září v malebném prostředí countrykempu Vochtánka s výstupem a soutěžemi na hradě Potštejn pod značkou „Jak se s daněmi vypořádali ve středověku“. Budeme rádi, když naše pozvání přijmete a potvrdíte nám účast co nejdříve. Přejeme příjemné prožití dovolených, načerpání sil a hodně pozitivních podnětů pro Vaše další podnikání.

Datum aktuality: 
Čtvrtek, 7. Srpen 2014

Hlavní menu