• Ošetřovné

    Prezident v pátek 30. října podepsal zákon o krizovém ošetřovném. Nárok na ošetřovné budou mít rodiče při péči o dítě mladší 10 let. Výše ošetřovného bude činit 70% redukovaného denního vyměřovacího základu. Minimální výše ošetřovného je nově stanovena na 400,- Kč a to pro ty, kteří mají plný úvazek, ale výše denní vyplacené částky by byla nižší než tento limit. Kromě zaměstnanců budou mít na ošetřovné nárok také osoby pracující na DPP nebo DPČ, pokud odvádí nemocenské pojištění.

    Schválená úprava ošetřovného přináší prodloužení doby výplaty po celou dobu trvání mimořádného protiepidemického opatření. Školy, jiná dětská zařízení nebo zařízení sociálních služeb nebudou muset potvrzovat uzavření, včetně důvodu a doby uzavření. Potvrzení školy o uzavření bude nahrazeno čestným prohlášením rodiče, že musí o dítě pečovat z důvodu uzavření školy na základě mimořádného opatření. Navrhované změny budou platit po celou dobu platnosti mimořádných opatření, tj. zpětně od vyhlášení nouzového stavu, nejdéle však do 30. června 2021.

    Tiskopis je možno vyplnit elektronicky na portále ČSSZ: https://eportal.cssz.cz/web/portal/tiskopisy-zoppd-m. Tento tiskopis bude odevzdán zaměstnavateli.

    Obdobné podmínky budou platné i pro OSVČ. Žádosti o proplacení bude jako na jaře přijímat ministerstvo průmyslu a obchodu. Aktuálně není výzva ještě spuštěna, k tomu by mělo dojít v nejbližších dnech.

    Zdroj: www.mpsv.cz

    Odklad EET

    Prezident v pátek 30. října také podepsal odklad EET do 1. ledna 2023. Nyní jsme v době, kdy za nefunkční EET nejsou postihy a nemusí se plnit povinnosti v rámci EET.

    Zdroj: www.mfcr.cz

    Situace kolem kompenzačního bonusu a spuštění přijímání žádostí

    Zákon, na základě něhož bude poskytována kompenzace, míří zpět do poslanecké sněmovny. Senát návrh vrátil s pozměňovacími návrhy týkající se především kompenzace pro kraje, protože jejich rozpočty budou opět zatíženy výplatou těchto bonusů.

    Již teď je ale jasné, že na kompenzační bonus nedosáhnou všichni, kteří na něj dosáhli v jarním období. Nárok bude náležet podnikatelům z řad OSVČ a společníků malých s.r.o. a to pouze těm, kterým bylo v důsledku vládních opatření znemožněno či omezeno podnikání a případně ti, kteří jsou na tyto obory nejméně z 80% navázáni. Na jedné straně bonus bude umožněn i podnikatelům, kteří v malé míře mají zaměstnání, zásadní bude, aby podnikání převažovalo. Ale na druhé straně dochází k omezení možnosti souběhu jakýchkoli podpor, které souvisí se zmírňováním následků výskytu koronaviru. Nebude tedy možné čerpat kompenzační bonus spolu s ošetřovným a dalšími programy (např. COVID-Kultura) v daném kalendářním dni.

    Finanční správa již včera (4. listopadu) spustila přijímání žádostí. K jejich vyplácení však dojde až po skončení legislativního procesu. Přikládáme odkaz na webovou aplikaci, kde je možné žádost vyplnit: https://ouc.financnisprava.cz/kbv/form/bonus

    V žádosti je mimo jiné nutno vyplnit předmětnou činnost, která byla v souvislosti s vládními opatřeními omezena.

    Zdroj: www.mfcr.cz

    Ukončení moratoria na splátky úvěrů a hypoték

    V sobotu 31. října skončilo plošné moratorium na splátky úvěrů a hypoték. Banky i nebankovní poskytovatelé úvěrů ujistili ministryni financí, že budou na individuální bázi vycházet vstříc klientům, kteří se po jeho skončení mohou dostat do finančních problémů. Ministerstvo financí v tuto chvíli nebude navrhovat prodloužení úvěrového moratoria. Situaci však bude i nadále aktivně monitorovat a v případě potřeby bude připraveno zareagovat konkrétními legislativními či nelegislativními kroky.

    Zdroj: www.mfcr.cz

    Možnost zrušení superhrubé mzdy

    K daňovému balíčku na rok 2021 vlády byl připojen návrh premiéra na zrušení tzv. superhrubé mzdy, s tím, že z hrubých příjmů by se odvádělo 15% daně a u příjmů nad 140.000,- Kč 23% daně. „Oproti stávajícímu efektivnímu zdanění ve výši 20,1 % se tak jedná o snížení daně o čtvrtinu. Tyto peníze zůstanou více než 4 milionům zaměstnanců na výplatních páskách. Podpoříme tím jejich chuť utrácet, což pomůže znovu roztočit kola české ekonomiky,“ uvedla ministryně financí. Jaký bude dopad na podnikatele, zda se jim sníží odvody pojištění, aby zvýšením sazby daně naopak oni neutrpěli, zatím není v návrzích v poslanecké sněmovně.

    Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček přišel s protinávrhem sazby daně z příjmů 19% místo 15%. Opatření je momentálně zamýšleno jako dočasné po dobu dvou let, tj. do roku 2022. O daňovém režimu a výši sazeb v následujících letech bude rozhodnuto dle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje. Budeme situaci nadále sledovat a uvidíme, kterým směrem se nakonec parlament vydá.

    Zdroj: www.mfcr.cz

    Nesplnění povinnosti evidence skutečných majitelů bude sankcionováno

    Již v minulosti jsme Vás informovali o povinnosti evidence skutečných majitelů, která vyplývá ze směrnice Evropského parlamentu a Rady EU 2018/843 ze dne 30. května 2018. Tuto povinnost již některé právnické osoby musely splnit k 1. lednu 2018 (resp. před tímto datem byl zápis bezplatný). K 1. lednu 2021 musí tuto povinnost splnit i neziskové organizace (blíže jsme Vám o tom informovali v minulém dopise - přikládáme odkaz na naše webové stránky, kde si můžete přečíst tyto informace: https://www.esop-rk.cz/evidence-udaju-o-skutecnych-majitelich-se-zamerenim-na-neziskove-organizace

    V parlamentu dochází v současné době ke schvalovacímu procesu zákona, kterým bude tato povinnost zakotvena i v českém právním řádu. Plánovaná účinnost byla původně 1. prosince 2020, ale s největší pravděpodobností k ní dojde až začátkem jara následujícího roku.

    V současné době za nesplnění povinnosti není stanovena žádná sankce. V návrhu zákona je však uvedeno následující:

    • pokud nebude zajištěn zápis, zveřejněné údaje nebudou založeny na skutečném a pravdivém stavu nebo nebude správnímu orgánu poskytnuta potřebná součinnost, bude možné uložit pokutu až do výše 500.000,- Kč
    • pokud nebude zapsán skutečný majitel, společnost mu nesmí vyplatit podíl na zisku nebo na jiných vlastních zdrojích, a to ani právnické osobě, jejímž je skutečným majitelem. Zároveň tento skutečný majitel nesmí vykonávat hlasovací práva nebo rozhodovat jako jediný společník
    • společnost nesmí vyplatit podíl na zisku nebo na jiných vlastních zdrojích také právnické osobě nebo právnímu uspořádání, které nemají zapsaného žádného skutečného majitele. Zároveň tato právnická osoba nesmí vykonávat hlasovací práva nebo rozhodovat jako jediný společník

    Zdroj: www.tpa-group.cz