Solární energie je v kurzu, ale zejména pro neziskové organizace není jednoduché profinancovat solární projekty. Musí vyhodnotit, zda mají dostatek vlastních peněz a do jaké míry mohou zapojit granty, dary, úvěry či návratné finanční výpomoci. Také výběr spolehlivého a vhodného dodavatele se zkušenostmi s instalací je zásadní pro úspěch projektu. Po uskutečnění projektu by se měla sledovat výkonnost solárního systému.
Řada našich klientů nyní řeší nejasnou problematiku možného sdílení elektrické energie se sousedními firmami, se svými privátními objekty, využití bateriových úložišť atd.
Kromě snížení nákladů na elektřinu přinášejí FVE i možnost generování příjmů z přebytků vyrobené energie. K tomu je třeba uzavřít smlouvu s obchodníkem s elektřinou. U příspěvkových organizací se budou muset upravit i příslušné zřizovací listiny, u obchodních korporací a neziskových jejich zakladatelské dokumenty (stanovy…). Výkupní cena není regulována a určuje ji trh. Obvyklá cena v roce 2025 se pohybuje okolo 1-3 Kč/kWh v závislosti na objemu, lokalitě a podmínkách obchodníka a pro účely daní při fakturaci mezi spojenými osobami musí být prokazatelně stanovena cena obvyklá. Příjmy z prodeje energie jsou součástí příjmů z podnikání a podléhají zdanění. Lze proti nim uplatnit náklady jako jsou odpisy, provozní náklady nebo servis.