• Kurz české koruny atakuje nejvyšší úroveň za posledních 15 let a exportéři se musí popasovat s kurzem až pod úrovní 23,50 korun za euro. Dle propočtu odborníků na portále ExportMag.cz každý desetník, který posílí kurz české měny vůči euru, vezme tuzemským exportérům 20 miliard Kč. Navzdory silné koruně se vývozcům od počátku letošního roku daří a export v únoru vzrostl meziročně téměř o desetinu. Zahraniční obchod byl v únoru v přebytku, export převážil nad importem o více než 14 miliard korun. Podepsaly se na tom nižší dovozní ceny ropy a plynu.

  Dalším z faktorů, proč se vývozcům daří je, že se naučili pracovat s kurzovým rizikem a zajišťovat se proti nechtěnému kurzu koruny. Kolísání kurzu totiž firmám vadí možná více než samotná silná nebo slabá koruna. Exportéři tedy využívají zajištění proti kurzovému riziku.

  V případě fixního forwardu si firma na začátku zvolí pevnou cenu, za kterou bude cizí měnu v budoucím dohodnutém termínu konvertovat. Firma při tomto způsobu ví, kolik přesně korun obdrží nebo vydá.

  Druhou metodou je window forward, při které se firma se zajišťovatelem domlouvá, že od něj v určitém čase odkoupí cizí měnu za předem stanovenou částku nebo že mu ji prodá.

  Portál BusinessInfo.cz nabízí praktickou pomůcku – Kalkulačku kurzových rizik E-start. Kalkulačka kurzových rizik | BusinessInfo.cz

   

  Zdroj: www.exportmag.cz